Vlhkost: 68%
Detailní statistika počasí

Knínická hasičská noc 2015

20.6.2015   Městys Knínice   Dění v Obci

Sobota, 20.června 2015, Městys Knínice. Sbor dobrovolných hasičů Knínice ve spolupráci s městysem Knínice již po 9. pořádali na místním fotbalovém hřišti hasičskou soutěž s názvem „Knínická hasičská noc 2015“. Jedná se o velkolepou hasičskou akci, která v okolí nemá obdoby a vždy přiláká mnoho zvědavých diváků i soutěžních družstev. Letos k nám opět zavítalo mnoho družstev ze širokého okolí. Přijely k nám družstva z Vážan, Šebetova, Borotína, Cetkovic, Uhřic, Velkých Opatovic, Petrovic, Bezděčí u Trnávky, Vranové Lhoty, Ráječka, Kochova, Boskovice Mazurie, Bačova, Velké Roudky, Žďárné, Brťov-Jeneče a dalších.

Noční soutěž byla tradičně rozdělena na dvě samostatné soutěže. První takovou jakousi zahřívačkou byla soutěž „Keňa Kap 2015“ - soutěž v netradičních hasičských disciplínách, která letos zahrnovala disciplíny: štafetu s překážkami, pivní štafetu a válení pivního sudu. Do Keňa Kapu se přihlásily čtyři družstva žen a dvanáct družstev mužů. Družstvo žen i družstvo mužů z Knínic obsadily první místa. Soutěž moderoval starosta SDH Pavel Pecha.

V 10 hodin večer odstartovala hlavní část soutěže - požární útoky. Soutěže se zúčastnilo 17 družstev mužů a 8 družstev žen. Trať pro požární útok byla pro všechna družstva stejná. Požární vedení bylo realizováno pomocí dvou hadic typu „B“, rozdělovačem a čtyřmi hadicemi typu „C“. Délka tratě činila 80 m. Družstva žen soutěžila dle pravidel požárního sportu zatímco družstva mužů musela hadice rozhazovat a vedení propojit až na dráze. Jelikož byla tma, rozhazování vedlo k řadě nečekaných problémů a několika nedokončeným útokům. Nejčastější problémy se spojením hadic vznikaly v místě rozdělovače. Myslím, že to byla zábavná podívaná pro publikum. Navíc, rozhazování hadic dalo všem družstvům stejné podmínky a tedy možnost bojovat o první příčky i družstvům, které se neúčastní ligy. Díky zkrácenému času přípravy na základně a skvělé koordinaci přípravy soutěžních družstev před základnou měla soutěž svižné tempo. Jen dokončilo jedno družstvo svůj útok, už se na základně připravovalo družstvo další. Tuto část soutěže moderoval Martin Straka. Požární útoky skončily hodinu po půlnoci slavnostním vyhlášením výsledků. A jak to dopadlo? V kategorii ženy první tři místa obsadila družstva: 1. Petrovice, 2. Velké Opatovice, 3. Borotín. Ženy z Knínic obsadily místo čtvrté. V kategorii muži první tři místa obsadila družstva: 1. Bezděčí u Trnávky, 2. Vážany, 3. Velké Opatovice. Muži z Knínic obsadili místo dvanácté.

Součástí noční soutěže byla také video-projekce, kde se promítaly průběžné výsledky obou soutěží doplněné o fotografie a videa z hasičského dění. Nechyběla dobrá muzika, skvělá nálada a bohaté občerstvení. Bylo možné zakoupit kromě tradičních ryb a klobás také uzené masové speciality nebo vepřové steaky. Počasí vyšlo na výbornou i když byla relativně studená noc. V dopoledních hodinách během příprav nás několikrát zasáhly dešťové přeháňky a silné nárazové větry, které probíhající přípravy značně stěžovaly a s konáním večerní soutěže to vypadalo dost bledě. Za silného větru by totiž nebylo možné večer promítat. Nicméně, prosby o pěkné počasí byly vyslyšeny a zamračenou oblohu večer vystřídalo polojasno s hvězdnou oblohou a téměř bezvětří. To se taky odrazilo na finální účasti soutěžních družstev a především na množství diváků, kteří přišli naši soutěž podpořit. Odhadujeme, že letos padl rekord v návštěvnosti, a máme z toho ohromnou radost.

Sbor dobrovolných hasičů Knínice děkuje všem hasičským sborům za hojnou účast, skvělou spolupráci při požárních útocích a všem našim spoluobčanům i návštěvníkům za přízeň během večera. Doufáme, že se Vám soutěž líbila a že Vás uvidíme i příští rok. Velké DĚKUJEM patří také všem rozhodčím a organizátorům i těm, co se jakkoliv podíleli na přípravě a realizaci této soutěže a dodali nezbytné vybavení či materiál. Fotografie můžete shlédnou zde