Městys Knínice

Kontaktní informace

Městys Knínice
Knínice 107
679 34 Knínice

516 465 423, 774 654 232
um@mestyskninice.cz
DS qaeb8ny

Úřední hodiny

Po: 7.00 - 17.00 hodin
Út: 7.00 - 17.00 hodin

Polední přestávka 12.00 - 12.30 hodin.

 

Pověřenec GDPR

Nikola Hlubinková, tel. 731 929 800


Více kontaktů...

Aktuálně ...

Dnes je: 11.7.2020
Aktuální teplota: 16.1°C
Vlhkost: 81%
Detailní statistika počasí

Informace Jihomoravského kraje k jízdenkám na železnici

7.1.2020   Marta Korčáková   Aktuality  


Změny v uznávání jízdenek na železnici? Žádná revoluce!

V poslední době se v médiích vyrojila spousta článků o změnách v prodeji a uznávání jízdenek ve vlacích v Jihomoravském kraji od 1. ledna 2020. A spolu s nimi někdy zkreslené či nepřesné informace. Pojďme se na situaci po Novém roce podívat.

 

Pro cestující se v principu nic zásadního nemění.

  1. Představte si, že cestujete třeba z Prahy do Valtic. V Praze nasednete na vlak EC do Břeclavi a tam přestoupíte na osobák do Valtic. Koupíte si jednu jízdenku Českých drah přesně tak, jak jste byli doposud zvyklí.

Mění se něco? NE – pro cestu s Českými drahami z vlakové zastávky mimo Jihomoravský kraj do zastávky v Jihomoravském kraji (nebo naopak) se

nemění nic.

 

  1. Teď se podívejme na cestu uvnitř kraje. Například z Mutěnic do Břeclavi. Využívali jste doposud jízdenku IDS JMK? Pak pro vás zůstává vše při starém.

Mění se něco? NE – cestujete tak, jak jste byli zvyklí.

 

  1. A kdybych měl pro tohle cestování zakoupenou třeba roční jízdenku IDS JMK? Co pak, ptáte se? Odpověď je jednoduchá – platí vám i nadále.

Mění se něco? NE – předplatní jízdenky IDS JMK budou platit stejně jako doposud.

 

  1. Říkáte, že cestujete uvnitř kraje rychlíkem objednávaným Ministerstvem dopravy a jezdíte na doklady ČD? Budou vám platit i po Novém roce.

Mění se něco? NE – v rychlících uplatníte jízdenky Českých drah i pro cestu jen po Jihomoravském kraji.

 

  1. Těm z vás, kteří jste pro cestu osobním či spěšným vlakem uvnitř kraje občas využili jízdenku Českých drah, odpadne rozhodování o tom, jaký tarif je výhodnější. Pro jízdu po Jihomoravském kraji dostanete automaticky jízdenku IDS JMK.

Ceny jízdného IDS JMK zůstanou beze změny a jízdenku můžete použít i pro navazující cestu autobusem nebo městskou hromadnou dopravou. Pro předplatní jízdenky platí ten stejný režim. Pokud jste vlastnili IN kartu ČD, která už nebude pro cesty uvnitř kraje platná (např. IN 25, IN 50), je na vašem zvážení, zda se vám vyplatí si ji ponechat i pro jiné cesty vlaky Českých drah či nikoliv, např. pro cesty vlaky dálkové dopravy nebo pro cesty mimo území Jihomoravského kraje. Pokud usoudíte, že už ji náležitě nevyžijete, můžete ji vrátit ČD, které vám vrátí poměrnou část ceny.

Mění se něco? V tomto jediném případě ANO – ale jen vyměníte jednu jízdenku za druhou. Rozšíří se vám navíc možnosti cestování a vyhnete se nepříjemným situacím, kdy dostanete dražší jízdenku Českých drah jen proto, že jste zapomněli požádat o jízdenku IDS JMK.

 

Vždy tedy jedu na jeden cestovní doklad?

Ano, přesně tak. Jediným případem, kdy bude nutné koupit dva samostatné jízdní doklady, bude přestup na vlaky dopravce RegioJet a cestu s tímto vlakem mimo území Jihomoravského kraje (obdobně jako již dnes při cestě např. do Prahy). Nově i na lince R8 Brno–Ostrava–Bohumín. Tato změna však souvisí s rozhodnutím Ministerstva dopravy a změnou dopravce. Pokud však tuto linku využijete pro cestu v rámci Jihomoravského kraje např. z Tišnova do Vyškova, můžete být odbaveni i zde jen jedním jízdním dokladem, neboť vlaky linky R8 dopravce RegioJet budou integrovány do IDS JMK.

 

Kde a jak koupím jízdenky?

Jízdenku Českých drah pro cestu mimo Jihomoravský kraj nebo do Jihomoravského kraje?

Úplně stejně jako doposud. Zde se nic nemění.

Jízdenku pro cestu uvnitř Jihomoravského kraje?

I v tomto případě obdobně jako dnes. Jízdenku IDS JMK koupíte na pokladně na nádraží, pobočce České pošty, přes aplikaci Poseidon a jednorázový lístek nově i u průvodčího ve vlaku. Takže změna k lepšímu. Pokud pojedete ze zastávky, kde nebyla otevřená pokladna, bude to dokonce bez přirážky.

 

Kdy mám nastoupit do vagonu označeného zeleným pruhem?

Abyste věděli, do kterého vagónu nastoupit, když si chcete koupit lístek přímo ve vlaku, budou konkrétní vagony v soupravách na linkách S2 a S3 označeny zelenými pruhy. Platí tak jednoduché pravidlo – nemám lístek, nastupuji do vagonu se zeleným pruhem. Jednoduché!

 

Cestujete s dítětem do 3 let, s kočárkem, s jízdním kolem nebo jste osoba se sníženou schopností pohybu či orientace? Pak můžete nastoupit do kteréhokoli vagonu a koupit si jízdenku tam.

 

Co dalšího mě čeká?

K 1. lednu rozšíříme Tarif IDS JMK o nové úsekové jízdenky pro cesty po železnici, které rozšíří nabídku pro cestující na krátké vzdálenosti.

V průběhu roku 2020 spustíme e-shop pro nákup předplatních jízdenek IDS JMK.

Pracujeme i na projektu úplného elektronického odbavení cestujících, kdy půjde za jednorázové jízdenky zaplatit jednoduše bezkontaktní platební kartou přímo v autobusu a výhledově i ve vlaku.

České dráhy také zapracují možnost nákupu jízdenek IDS JMK do svého e-shopu a mobilní aplikace Můj vlak. Rozšíří se vám tak způsoby, kterými si můžete jízdenku IDS JMK pořídit.

Díky akceptační smlouvě, kterou jsme uzavřeli s Českými drahami, budou vybrané síťové jízdenky (například IN Senior, IN Business a IN 100) platit i pro všechny vnitrokrajské cesty.

 

www.idsjmk.cz

IDS JMK/Jihomoravský kraj

Soubory ke stažení

JMK prezentace.pdf

Administrace webu